سرویس: یادداشت
 •  این روزها واژه فشار روانی چنان در زبان تکلم مردم جا باز کرده که در شمار یکی از رایج‌ترین کلمات درآمده است. چنان صحبت می‌کنیم که انگار صفت مشخصه دنیای ما فشار است و در این احوال نگرانی، اضطراب، بی‌خوابی و زخم معده را به عنوان یکی از ضروریات دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، پذیرفته‌ایم.

 • وعده های نافرجام رییس اداره امور آب ساوه برای صیانت از منابع آبی راهبردهای کلان مدیریت منابع آب در عملکرد مدیران پایین دستی بلااثر می شود

 • طی هفته های اخیر با روی کارآمدن دولت سیزدهم، اقدامات خوبی در کشور انجام شده است که از جمله آنها می توان به خروج  بازار خوراک دام و طیور از شرایط بحرانی به دلیل آزادسازی خوراک فریز شده در گمرکات؛ بهبود وضعیت بازار گوشی موبایل با انتصاب خاندوزی در گمرک فرودگاه امام خمینی و دستور ترخیص وی؛ روند کاهشی قیمت مسکن با جدی شدن اجرای طرح ساخت یک در کشور؛ کاهش قیمت ها در بازار پرتلاطم سیمان و رسیدن این بازار به وضعیت قبل از بحران اشاره کرد.

 • محتوای شاخصه‌های اختصاصی استانداران 1400 و درواقع استانداران دهه پنجم انقلاب، در اندیشکده مطالعات راهبردی تهیه شده و یک بحث کارشناسی و میدانی است.

 • سردار احمد وحیدی در حالی با اکثریت آرای نمایندگان به عنوان وزیر کشور دولت سیزدهم انتخاب شد که پیش از این در دولت دهم به تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده داشت و در دولت نهم نیز جانشین وزیر دفاع بود.

 • امیر سرتیپ «محمدرضا قرایی آشتیانی» هفته گذشته با اکثریت آرای نمایندگان مجلس، به عنوان وزیر دفاع دولت سیزدهم انتخاب شد. ۲۷۴ رأی موافق، ۴ مخالف و ۴ ممتنع، بیانگر اعتماد قاطع نمایندگان ملت، در کنار اعتماد رئیس‌جمهور به وی برای تصدی این وزارتخانه مهم است.

 • بحث مهم این یادداشت توصیه راهبردی به دولت سیزدهم درخصوص انتخاب استانداران و فرمانداران است که بعضی از آنها شاخصه‌های انتخاب و برخی نیز توصیه‌های مرتبط با شاخصه‌های انتخاب استانداران و فرمانداران است. استانداران و فرمانداران، نوک پیکان برخورد و تعامل دولت‌ها و حکومت‌ها با مردم هستند. چراکه مردم آنها را به عنوان نماینده، نماد و شاخص نه تنها دولت، بلکه نظام مقدس اسلامی می‌شناسند.

 • طی روزهای اخیر با آغاز بررسی صلاحیت افراد در کمیسیون‌ها و اخذ نظرات کمیسیون‌های تخصصی، از روز شنبه ۳۰ مرداد جلسات علنی رای اعتماد در صحن مجلس آغاز شده و تا روز سه‌شنبه یا چهارشنبه هفته جاری بررسی صلاحیت‌ها به پایان می‌رسد.

 • در ستاد رییس جمهور که در سال 96 و همچنین در سال 1400 برای آیت الله رییسی تشکیل دادیم، 17 هزار و 500 نفر در سراسر کشور سازماندهی شده و پای کار آمده اند. در این راستا 30 ستاد استانی و 380 ستاد شهری و شهرستانی شکل گرفته است. پس از انتخابات هم طرح مهمی به نام طرح «عبور از سنگلاخ» برای بازه زمانی 8 ساله دولت تدوین شده که ماموریت آن نجات اقتصاد کشور است و طرح های تحول ساز در قالب 30 طرح کلی و هزار مگاپروژه دیده شده که به تدریج در حال اطلاع رسانی آنها هستیم.

 • آقایان شورایی ها خیلی دقت کنند،  تهران ۱۰ میلیون نفری نیازمند یک شهردار در سطح ۳ وزیر است.

 • ظهر روز جمعه ۷ آذرماه دانشمند و  پدر برنامه هسته‌ای ایران در شهر آبسرد دماوند ترور می‌شود.

 • چندی قبل جناب آقای رزم حسینی وزیر محترم صمت در مصاحبه‌ای بابت کیفیت پایین اتومبیل‌های ایرانی از مردم عذرخواهی کردند؛ کاری که شاید خیلی‌ها انتظارش را نداشتند و اصلا فکر نمی‌کردند که یک وزیر حاضر به عذرخواهی از مردم شود، اما جناب آقای رزم حسینی با بزرگواری تمام این کار را انجام دادند تا راه درست را به سایر مسوولان و وزرای دولت نشان دهند.

 • در پی هک اطلاعات ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات ایران، یک حقوقدان فضای مجازی گفت: امنیت سایبری کشور در گیرودار رویای انتخابات وزیر ارتباطات است.

 • امسال در شرایطی به استقبال ماه محرم حسینی می‌رویم که داس کرونا دسته دسته جان آدم‌ها را درو می‌کند، هیچ واکسن و دارویی تا کنون رسما توان غلبه بر این ویروس را نداشته و انسانِ درگیر در دو وجهیِ عقل و احساس را بار دیگر به مبارزه می‌طلبد. اینجاست که تعادل در تصمیم‌گیری و غلبه بر غلیان احساس می‌تواند ما را در عبور از این مسیر دشوار یاری دهد.

 • یک نمونه از توجه به ظرفیت فکری و علمی نخبگان داخل و الگوهای بومی حل مساله، ساخت مودم ۵G است که چند روز پیش خبری شد و این موضوع را به ما یادآوری کرد که با وجود تنگناهای علمی و تحریمی، همیشه و همواره می‌توان از روزنه‌ها و منافذ محدود به دشتهای باز راه کشید و با بهره گرفتن از فرصت‌های تازه، از میزان وابستگی‌ها کاست.

 • عبارت این نیز می‌گذرد در میان ایرانیان بدون تردید در زندگی اقتصادی و در سطح خانواده، بنگاه و از همه مهم‌تر سطح کلان و سیاست‌گذاری‌های دولت است که کاربرد دارد. در این روزها و هفته‌ها اما دپو شدن یا رسوب میلیون‌ها تن انواع کالا در بندرهای گوناگون ایران به مجادله‌ای داغ تبدیل شده است تا جایی که معاون اول رئیس‌جمهور برای واکاوی و راستی‌آزمایی و حل مساله به بنادر ایران می‌رود و رئیس بانک مرکزی، برخی از مقام‌های اثرگذار و مسوول و دارای اختیار را نیز دعوت می‌کند با او به بنادر بروند و از نزدیک در جریان قرار گیرند.

 • یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی در 9 استان کشور به دور دوم کشید که تازه زمزمه کرونا در خاورمیانه و ایران از دور به گوش می‌رسید، اما آنقدر جدی نشده بود و ایران این چنین بر لبه تیز تیغ شایعه و حقیقت شیوع کرونا حرکت نمی‌کرد، لذا مسئولان امر به قطع و یقین تاریخ برگزاری دومین دور انتخابات را 29 فروردین ماه 99  اعلام کردند. غافل از آنکه کرونا چنان بر جهان مستولی خواهد شد که تقریبا تمامی برنامه‌های کشوری و بین‌المللی را دستخوش تغییرات کرده و بسیاری از رخدادهای مهمِ از پیش تعیین شده نظیر المپیک حتی به تقویم سال آینده هم نخواهد رسید و در هاله‌ای از ابهام منتظر فروکش کردن طوفانی به نام «کرونا و پسا کرونا» می‌ماند.

 • رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کارگر با اشاره به هدف مشترک کارگران و کارفرمایان در میدان تولید، بر ضرورت رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی برای عبور از موانع کسب و کار تاکید کرد.